Български форум за Grunge

ИндексИндекс  PortalPortal  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  ПотребителиПотребители  Потребителски групиПотребителски групи  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

Share | 

Едгар Дега

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
right in two
Манияк
Манияк

Cancer Брой мнения : 801
Точки : 1008
Дата на регистрация : 12.07.2010
Възраст : 23
Местожителство : Пловдив, България

ПисанеЗаглавие: Едгар Дега   Чет Авг 05, 2010 1:59 am

Дега е роден на 19 юли 1834 г. в Париж в аристократичното семейство на Огюст де Га и Селестин Мюсон. Баща му бил банкер, а майка му принадлежала към френско семейство, което се установило в САЩ. Той бил най-голямото от пет деца. На 13-годишна възраст Дега загубва майка си и това е сериозен удар за него. По-късно, под влияние на новите социални идеи той променя фамилията си от де Га на по-малко аристократичното Дега.

Желанието му да рисува се проявило още в детството му. През периода 1845 и 1852 учи в лицея Лудвиг Велики. Баща му искал той да стане юрист и през 1853 Дега учи в юридическия факултет на Парижкия университет, но няма особено желание да се занимава с право, а и доброто материално състояние на семейството му позволявало той да се занимава с живопис без да се притеснява за препитанието си.

През 1855 г. се записва в Школата за изящни изкуства в класа на Луис Ламот, но намира курса му за много безполезен. През 1856 г. неочаквано за всички той зарязва учението и заминава за Италия. В този период негов кумир е Веронезе. Дега пътува из Европа, за да изучи платната на Дюрер, Рембранд и Гоя.
Едгар изучавал творбите на големите майстори в живописта в Лувъра. По време на своя живот той посещава няколко пъти Италия, където имал роднини по бащина линия и имал възможността да се запознае със шедьоврите на италианските ренесансови майстори. Особен интерес у него предизвикват платна на Белини и Джото. Дега не се стреми да следва класическия шаблон и неговите фигури са малко ъгловати, движенията им резки, а формите далеко от съвършените.

През 1860 той открива свое студио в Париж. Рисува портрети както и много исторически сюжети, които били особено популярни теми сред клиентите на художниците по това време. Към този период се отнася и знаменития му автопортрет с цилиндър и ръкавици. Бързо се установява в арт средите в Париж, като не изпитва финансовите затруднения на своите съвременници. През 1866 изоставя историческите сюжети. В началото на 60-те, по време на едно негово посещение в Нормандия, Дега бил очарован от конете и те се превръщат в една от неговите любими теми, заедно с балета.

Обожавам го..толкова съм плакала на негови неща..
Неговата книжка тук

"Трябва да се научиш как да не се вкопчваш, преди да се научиш как да придобиваш.
Животът трябва да бъде докосван, а не удушаван."
Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя
right in two
Манияк
Манияк

Cancer Брой мнения : 801
Точки : 1008
Дата на регистрация : 12.07.2010
Възраст : 23
Местожителство : Пловдив, България

ПисанеЗаглавие: Re: Едгар Дега   Вто Яну 25, 2011 2:13 am

Тази тема не е коментирана и съм изненадана, че няма и един форумец, на който да му харесва творчеството на Дега. Няма значение, аз много го харесвам и искам да спомена (т.е. да се изфукам), че бях в градската галерия в Пловдив тази седмица, тъй като в момента тук са скулптурите му.
Има какво да се види определено, но искам да спомена факта, че никак не са запазени, и много от тях са счупени и повредени на места, а на други личи реставрацията. Съвременните скулптури са си оставили ръцете върху тях. И също така не мисля, че всички са оригинални отливки, но както и да е..беше приятно.

"Трябва да се научиш как да не се вкопчваш, преди да се научиш как да придобиваш.
Животът трябва да бъде докосван, а не удушаван."
Char
Администратор
Администратор

Scorpio Брой мнения : 672
Точки : 737
Дата на регистрация : 17.10.2010
Възраст : 24

ПисанеЗаглавие: Re: Едгар Дега   Вто Яну 25, 2011 5:38 am

Е, на мен ми харесват. Но се чувствам тъпо да пиша blank posts от рода на "ТОва е яко", а май нямам какво повече да кажа, що се отнася до художниците и творбите им. Иначе третата и четвъртата са ми любими.

Like lonely ghosts
at a roadside cross
we stay because..... we don't know where else to go.
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Едгар Дега   Today at 3:16 am

Едгар Дега
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1